İSCEHİSAR DEMİRYOLU HATTI - LOJİSTİK ALANI YAPIMI İÇİN ETÜT VE PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

11.05.2017 Tarihinde Admin Tarafından Eklendi.

Devlet Demiryolları 7. Bölge Müdürlüğü Demiryolu Modernizasyon Servis Müdürlüğü tarafından, 2023 yılına kadar ülkemizdeki toplam taşıma içerisindeki demiryolu taşıma payını %10 seviyesine çıkartmak suretiyle gerek yurt içi, gerekse ithalat – ihracat ve transit taşımalarda ulaşım maliyetlerini minimum seviyeye çekerek makro dengeye olumlu yönde katkı sağlanmasına yönelik çalışmalar kapsamında,

Afyonkarahisar İli içerisinde yer alan Liman, Organize Sanayi Bölgesi ve fabrikaların demiryolu taşımacılığına tercihlerini yönelterek ülke ekonomisine doğrudan devlet teşekkülü üzerinden katkı sağlanması amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi adına TCDD 7. Bölge Müdürlüğü ile 19/04/2017 tarihinde imzalanan ön mutabakat metni doğrultusunda Afyonkarahisar İli ile İscehisar İlçesi arasında yapılması planlanan iltisak hattı (demiryolu hattı) ile İscehisar OSB Lojistik Alanı TCDD 2017 yılı yatırım programına alınmış olup, projenin etüt ve proje çalışmaları için proje ödeneği de onaylanmıştır.

Bu çerçevede TCDD tarafından İscehisar İlçemize kadar yapılacak olan iltisak hattı güzergahı ile lojistik alanın kurulacağı alanda; İscehisar Kaymakamı - İscehisar Mermer İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet ÖZTABAK, İscehisar Belediye Başkanı - İscehisar Mermer İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Mustafa ÇİBİK, İscehisar Mermer İhtisas OSB Müdürü Muhammed BACAKSIZ, İscehisar Belediyesi Teknik Personelleri ile TCDD 7. Bölge Müdürü Adem Sivri, TCDD Modernizasyon Daire Başkan Yardımcısı Sefer Volkan Arslan, Modernizasyon Daire Başkanlığı Alt Yapı Şube Müdürü Gökhan Tacim, 7. Bölge Servis Müdürü Yusuf Tetik ve Modernizasyon Daire Başkanlığı personelleri tarafından saha incelemeleri yapılmış olup, yapılacak olan işin etüt ve proje işlerinin çalışmalarının başlatılması startı verilmiştir. Bu sebeple;

İscehisar kaymakamı Muhammet ÖZTABAK ve İscehisar Belediye Başkanı Mustafa ÇİBİK İscehisar İlçemizde 2013 yılından bu yana çalışmaları sürdürülen ve TCDD 2017 Yılı Yatırım programına alınan İscehisar İlçesine kadar yapılacak olan iltisak hattı ve lojistik alan projesi yapımı için emek sarfeden herkese sonsuz teşekkür etmişlerdir. Bu projenin Afyonkarahisar İli ve İscehisar İlçesinde faaliyet gösteren bütün sanayicilerimize hayırlı olmasını dileyerek, projenin Vatanımıza Milletimize Hayırlı olsun dilediler.

Proje Sayesinde;   

Afyonkarahisar İli ve İlçemizde faaliyet gösteren mermer firmalarımız genellikle Çin, ABD, AB olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapmak için İzmir Limanını kullanmaktadır. İlçemiz ve Organize Sanayi Bölgemiz içerisinde yer alan bu firmalarımız genellikle bu ürünlerini Karayolu ile limana taşıdıkları için mer’i mevzuat nedeniyle belirli sıkıntılar yaşamaktadır. Ayrıca;

İscehisar İlçesi ile İscehisar Mermer İhtisas OSB içerisinde faaliyet gösteren Mermer İşletmelerine Denizli, Burdur, Bilecik, Antalya, Bursa, Muğla, Isparta, Kütahya, Eskişehir, Emirdağ ve Şuhut bölgelerindeki mermer ocaklarından da blok mermerler gelmektedir. Mermer bloğu fiziki yapısı itibariyle, nakliye amacıyla ikiye bölünmesinin söz konusu olmadığı için, firmalar, ürünlerini limanlara ve fabrikalara naklederken, Karayolu taşıma standartlarına uygun hale getirmekte sorun yaşamaktadır. Bu sorun neticesinde karşılaştıkları cezalar ve müşteri kayıpları, firmalarımızın rekabet güçlerini de olumsuz etkilemektedir. Olumsuzlukların giderilmesi adına, firmalarımızın demiryolu ile taşımacılığa yönlendirilmesi onların rekabet güçlerinin de arttırılmasına katkı sağlayacaktır.

Ayrıca;

Yük potansiyeli yüksek oldukça yüksek olan İscehisar İlçesi ve İscehisar Mermer İhtisas OSB içerisinde faaliyet gösteren mermer firmaları İlçemiz Bahçecik yolu üzerinde hızlı tren hattı güzergâhı yanında kurulması planlanan lojistik alan sayesinde, ürünlerini doğrudan limanlara ve diğer lojistik üslere de nakletme imkanı bulacağı için zamandan, nakliye masraflarından ve Karayolu taşıma standartları sebebiyle uygulanan cezai işlemlerden de kurtulmuş olacaklardır.

Lojistik hizmetlerde, demiryolu taşımacılığı ön plana çıkartılarak ekonomi sağlamayı hedefleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar A.Ş.’ninde hedefleri arasında yer alan ihraç mallarının belirli bir merkezlerde toplanarak konteynerlerle limanlara taşınması ve oradan da ihracatın gerçekleştirileceği ülkelere gönderilmesi öngörülmüştür.

Bu sebeple; 2011 yılında TOBB tarafından kurulan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar A.Ş.’ye C Grubu hisse ile İscehisar Mermer İhtisas OSB’de ortak olmuştur.

TCDD tarafından yapılacak olan iltisak hattı ve lojistik alan çalışmaları tamamlandığında da bu şirket ile ortak hareket edilmesi de planlanmaktadır.

Afyonkarahisar İli ihracatını da büyük ölçüde etkileyebilecek ve İlimizin mevcut ihracat potansiyelini daha üs seviyelere taşıyacağına inandığımız bu önemli projeler, gerek ulusal gerekse uluslararası pazarda da İlimizin rekabet gücünü arttıracaktır.

İscehisar Mermer İhtisas OSB Yönetim Kurulu

Son Yazılar